MENÜ

Emsi
Ne ítélj elhamarkodottan.

Mi az a Down Dada?

 

Mindenki életében van egy Ügy.
Ez lehet egészen aprócska, mások számára talán érdektelen, de lehet akár sokakat érintő, nagyobb horderejű, komoly dolog is. Egy azonban közös: meghatározza életünket, befolyásolja terveinket, időt és energiát nem sajnálva igyekszünk azon, hogy minél többet, jobbat érhessünk el a saját Ügyünk képviseletében.
Van, aki választja, van, aki kapja.
Van, aki vállalja, van, aki elmenekül előle.
Van, aki teherként viseli, van, aki páncélt kovácsol belőle.
A mi kis csapatunk, úgy gondoljuk, szerencsés: az Ügyünk közös, és a munkánkkal egyre szélesedik a páncél is, amivel egyre többeket szeretnénk védeni.
Elkötelezettek, a sors akaratából, Down szindrómás gyermekeink születésekor lettünk. Sok idő, sok könny, és még több kérdés után (miért pont velünk történik mindez?) mindannyian a magunk útját bejárva ébredtünk rá lassan, hogy nekünk ezt az Ügyet szánta az ég. Megküzdöttünk a magunk krízisével, néhányan egyedül. És a végén egymástól függetlenül, de kivétel nélkül mindannyian arra döbbentünk rá, hogy ennek nem kell így lennie. Akik utánunk jönnek (és jönnek, mert Magyarországon is a globális átlagnak megfelelően ma minden 600. csecsemő Down szindrómával születik) már nem kell, hogy egyedül nézzenek szemben az első pillanatban rémisztő valósággal
Kell, és lehet segíteni azokon az anyákon, családokon, akiknek sérülten jön világra a kisbabájuk, és úgy érzik egyedül maradtak ebben a helyzetben. A ma már professzionálissá vált, felkészítést és felkészülést igénylő, szigorú protokolláris szabályoknak megfelelő segítő tevékenységet a kilencvenes évek elején kezdtük, akkor még természetesen az ösztöneinkre hallgatva, nem a mai kereteknek megfelelően. De elkezdtük, és a ma működő rendszer szép lassan, önmagát építette ki.
A Down Dada szolgálat célja hogy egy olyan sortárs segítő tevékenységet végezzen, melynek segítségével az érintett családok minél hamarabb, és minél kézzelfoghatóbb információk birtokába juthatnak. Egy Down kisbaba születésével fenekestül fordul fel a család élete. Millió kérdés zakatol a szülők fejében: milyen lesz az én gyerekem, vajon megtanul majd beszélni, járni, tud majd iskolába menni, lehet még testvére? De az első néhány napban még ezt is elnyomja a fájdalom és a kétségbeesés. A szülők „gyászolnak” egy kisbabát. Azt, az egészséges, tökéletes kisbabát, akire kilenc hónapon át, vártak.
Döntően befolyásolja a kicsi, és a család további sorsát, hogy milyen információhoz jutnak a szülők ebben az időszakban, hogy milyen körülmények között közlik velük a tényeket, és milyen jövőképet festenek számukra. A megmondás körülményeiről sajnos a szülők többségének nagyon rossz élményei vannak. Mára persze javult a helyzet, de még mindig nem a kellő empátiával és odafigyeléssel oldják meg ezt a senki számára sem könnyű feladatot.
Minden szülőben természetes módon felmerül a gyötrő kérdés: képesek vagyunk egy ilyen kisbaba nevelésére, át tudjuk-e, és át akarjuk-e rendezni az életünket? A nagy dilemma: család vagy intézet. Ezekre a kérdésekre mindenkinek magának kell megtalálni a válaszokat. Senkit nem szabad befolyásolni, de meg kell adni a választás lehetőségét, hozzá kell juttatni minden olyan információhoz, ami abban segíti, hogy a család és a gyermek számára a legmegfelelőbb döntést hozhassák meg. Ebben a krízis helyzetben fordulhatnak a szülők a Szolgálatunkhoz, kapcsolatba lépve a dadával, akitől a lehető legautentikusabb forrásból, a leghitelesebb módon kaphatnak válaszokat kérdéseikre. De az is lehet, hogy egyszerűen csak jól esik elmondani valakinek, hogy mennyire nagyon fáj ez, tudva azt, hogy értő fülekhez beszél, hisz aki most a kezét fogva vigasztalja három, öt vagy tíz éve maga is ugyanezeket az ambivalens érzéseket élte át.

Hírek

  • Vállalhassanak-e gyereket a melegek és leszbikusok?
    2011-08-30 07:24:36

    A világon szinte mindenütt örök vita tárgya a melegek és a leszbikusok gyermekvállalásának kérdése. Jó-e, ha egy gyereknek két apukája vagy két anyukája van? Lesz-e valamilyen hátránya a csemetének abból, hogy nem a hagyományos családmodellt látja? És egyáltalán, miért ilyen nagy a megosztottság ezen a téren?

    A saját nemükhöz vonzódó emberek gyermekvállalását általában sehol sem tiltják. Ez nem akadálya a saját gyermek vállalásának, hiszen a biológiai szülő szexuális beállítottságától függetlenül szülő. A legtöbb országban a homoszexuális személyek által történő örökbefogadásnak sincs törvényi akadálya, bár ebben az esetben csak a pár egyik tagja lesz törvényesen szülő. A melegek és leszbikusok számára tehát nem az a fő kérdés, hogy hogyan juthatnak gyermekhez, hanem hogy hogyan ismertessék el az azonos nemű pár mindkét tagját törvényes szülőnek.

  • Leszbikus kalandja volt Denise Richardsnak
    2011-08-29 17:09:14
    Az egykori Bond-lány és a botrányhős Charlie Sheen volt felesége (és két gyermekének anyja) bevallotta, hogy volt már életében leszbikus élménye: egy „gyönyörű” hollywoodi színésznővel jött össze egy kaland erejéig.
    Annak idején a Vad vágyak című film ominózus jelenetében RichardsNeve Campbell-lel karöltve – sok férfi (és nő) fantáziáját beindította. Nemrégiben kiderült, hogy a szép színésznőnek a való életben is volt már része leszbikus kalandban. A Csillagközi invázió sztárja a hírhedt rádiós műsorvezetőnek, Howard Sternnek mesélt minderről. 

    Richards azt is elárulta, hogy a szóban forgó hölgy, aki bevezette őt a leszbikus szex világába, szintén egy jól ismert sztár. „Barátokon és munkán, ilyesmin keresztül ismekedtem meg vele... Egyszerűen csak kíváncsi voltam. Mindketten kíváncsiak voltunk. Kifejezetten feminin lány egyébként. És gyönyörű. Ennyiből már tudhatnátok, ki volt az” – mondta a színésznő a műsorban.

Szavazás

Az azonos neműekhez vonzódsz?
Igen
Nem
Asztali nézet